PREDSTAVITEVPROGRAMNOVICELOST&FOUNDKONTAKTARHIVGALERIJA

četrtek, 31. marec 2005

18:00 - Delavsko-punkerska univerza
JOE VOGRINC: Delo po kapitalizmu

[b]VIII. letnik DPU
tema POSTFORDIZEM
šestnajsto predavanje[eb]

Predavanje je zasnovano kot ne kaj več kakor javni trenutek v razmišljanju o delu, ki bi želelo biti historično-materialistično. Naslov gre razumeti najprej po kopitu "razodetja po Janezu": po kapitalizmu je delo danes tista družbena oblika, ki nemara edina podeljuje početju posameznika v družbi ideološko upravičenost: direktor banke, ko deli dobiček, birokrat na seji, prostitutka (ups, spolna delavka!), diler (animator širjenja zavesti??), atletinja - vsi DELAJO. Po analogiji in tako rekoč za nazaj je dejavnost x prepoznana kot delo, ker in kolikor je plačana. Le tako lahko posameznik v kapitalizmu sodeluje v družbenem življenju: z vstopom v blagovno produkcijo, cirkulacijo in potrošnjo. Mnogim, ki se kritično opirajo na Marxa, se delo v bogatih družbah vse bolj kaže kot odvečno, zgolj maska za ohranjanje gospostva. Ob dobro utemeljeni kritiki ekonomistične redukcije dela na splošni, družbeno nevtralni vir vrednosti, opozarjanju na zajetost obstoječih oblik dela v akumulacijo in reprodukcijo kapitala in spoznanju, da kapitalistična produkcijska razmerja spreminja le skupnostna intervencija izkoriščanih "od zunaj" v ta razmerja, se delo v teh teorijah zdi nekaj, kar mora izginiti - nadomeščajo ga vznesene besede in nejasni obeti o pristni medčlovečnosti onstran dela. Frustrira jih, kako se ljudje oklepajo dela. Marxov koncept dela pa je mogoče tudi razviti in transformirati. Zanj namreč delo nikakor ni abstrakcija od historično specifičnih produkcijskih razmerij, marveč skupno ime za tiste - razvijajoče se - procese, s katerimi se ljudje reproduciramo kot ljudje v izmenjavi z naravo. Dela ni mogoče, niti ni potrebno, odpraviti. V predstave družb o opravilih, nujnih za njihovo reprodukcijo, so nujno všteti njihovi ideološki predsodki. Določitev, katero delo je "produktivno", je vedno družbena ODLO?ITEV, ki družbeno delo bistveno transformira.

D o c . d r . J o ž e V o g r i n c na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete v Ljubljani predava sociologijo kulture in sociologijo medijev. Vodi tudi Center za medijske študije pri ISH - Fakulteti za podiplomski humanistični študij v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja predvsem s konceptualiziranjem humanistike in družboslovja, da bi se spoprijela z izzivom radikalnih družbenih sprememb. S tega vidika raziskuje kulture v sodobnih (in primerjalno tudi v drugih) družbah, zlasti vlogo medijev in komunikacije v družbeni reprodukciji.

[b]Programski odbor DPU

Nasvidenje v naslednji revoluciji![eb]

"Man muss so radikal sein wie die Wirklichkeit!"
[b]--Bertolt Brecht[eb]


kontakt: dpu@mail.ljudmila.org
« nazaj


ODPRTO 2024
 Odprto kliče, odpiramo Gromko! Odprto, koronsko dete, se iz poletja premika v jesen. Prej koncerti na dvorišču, a zdaj zaradi mnogoterih dejavnikov ponovno v dvorani. In ker smo letos k...
[ preberi več... ]




layout:vax - 2008 - code:primz